Mândra- spiritul strămoșilor

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mândra- spiritul strămoșilor

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Joi Oct 24, 2013 9:52 am

Revin ca mi-am amintit un fapt cumva interesant...Am un var pe care Bruno l-a vazut cand era mic de 10-15 ori(avea 3-5 luni),dupa care nu l-a mai vazut decat dupa ce a implinit un an...In afara de noi,e singurul care poate intra in curte ca sa le dea de mancare daca suntem plecati de acasa cu totii...-imi pare interesant faptul ca si-l aminteste cumva,se pare,pentru ca nu-l ataca,ci doar se urca pe el si-l terorizeaza(pe noi nu se urca cu labele niciodata,ca eu as fi numai pe jos daca ar face cu mine asa).Pe veterinar il antipatizeaza sincer si l-ar manca cu draga inima daca ar avea ocazia,desi l-a vazut de multe ori...la fel si cu nenea cu laptele...In rest,oricine vrea sa intre-n curte e dusman din principiu,deci reactia e intotdeauna violenta.Cand vine cate un curier la poarta,de multe ori in timp ce latra, izbeste cu "labuta"-n gard si gardul tremura...indaratul gardului-de metal cu policarbonat se vede doar o pata mare,neagra...si la intrebarea "fereasca Dumnezeu,dar ce aveti acolo-n curte?",raspunsul e "un catel"Wink))))
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 314
Data de inscriere : 04/11/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Joi Oct 24, 2013 5:14 pm

herculle a scris:
marcujura a scris:
Herculle nu știe să discute în privat; ”argumentele” lui chinologice nu funcționează dacă nu există o gașcă de aflători în treabă care să-l scarpine după ureche și să-i spună: bravo, hercule, șezi. Mamă, ce l-ai mușcat!
Stai relax ca, vom vorbi si in privat. Pacat ca nu poti trece peste orgoliu sa inveti si de la alti, dar uni in prostia lor vor descoperi ca nici un caine din nici o rasa din lume nu va fi matur si dezvoltat complet nici psihic nici fizic pana la minim 1,5 ani
Ce spui tu ca, Mandra la 3-5 luni este caine de nadejde spune tot despre cat cunosti la caini
PS. Este ultimul raspuns adresat tie pe acest topic, nu de alta dar eu nu am mintea odihnita

Herculle, eu n-am avut niciodata caini ciobanesti,dar am avut multi caini-mereu cate o trupa si m-am ocupat de ei indeaproape (cainii mei intotdeauna au intrat si au stat si in casa,n-am avut caini in lant niciodata,etc...mi-au oferit o gramada de amintiri frumoase)...Am convingerea! ca la 3-5 luni, sunt catei care iti "arata" ce vor deveni cand vor fi adulti...
Singurul corb pe care-l cunosc, la 4 luni era un "supercaine" de paza deja,din punctul meu de vedere...Cred ca in general la varsta adulta vor fi cumva mai linistiti si mai "asezati" decat sunt in perioadele "puppy" sau "junior",dar in linii mari poti sa-ti inchipui destul de corect ce vor deveni,daca ai cat de cat experienta vis-a-vis de catei...Am mai scris,dar e un exemplu bun,deci scuze ca-s redundanta...la 4,5 luni,mai mare decat maidanezii deja dar bebelus inca,Bruno l-a convins pe laptar ca e-n pericol real daca mai indrazneste sa intre-n curte ca sa lase laptele...si omul intrase-n curtea cu 5 catele multi ani la rand,fara sa se sinchiseasca prea tare de prezenta atator caini care-l latrau si se repezeau la el din toate partile...Ala a fost momentul cand am avut convingerea ca Bruno va face paza in curte la un nivel de neinchipuit pentru mine pana la vremea aceea,n-am avut vreun caine care sa vrea sa muste de gat pe cineva care a intrat in curte nici la varsta adulta,darmite la 4 luni...Diferenta majora intre Bruno-copil si Bruno junior e ca acum e mai grav,mai serios si mai periculos...altfel,e tot un pisoi tzicnit in cea mai mare parte a timpului,iar de asta nu va "scapa" probabil inca vreun an- 2 de aici incolo si ma bucur ca e asa,ca si mie-mi place sa ne jucam:)...
Daca mai e nevoie,mai pot da exemple de caini (care n-au fost corbi),dar care m-au ajutat sa-nteleg inca de cand erau pui ce vor deveni la varsta adulta...
Te rog n-o lua ca pe un afront,e doar opinia mea,eu intru pe forum ca sa ma-ncarc cu energie pozitiva,ca iubesc corbii si-mi face placere sa citesc/scriu despre ei (ma rog,cand e vorba de scris,in cazul meu "ei" sunt pentru mine doar EL-singurul corb pe care-l cunosc Very Happy)
Nu stiu daca Marcu are de la Mandra asteptarile pe care le are de la orice caine adult (presupun ca nu),dar cred ca poate spune ca e un caine de nadejde fara sa greseasca,prin comparatie cu alti caini care la varsta ei,probabil nu erau capabili sa  faca ce face Mandra,asa mica cum e acum Smile 
Mandra trebuie protejata in perioada asta,pentru ca daca e traumatizata in aceasta perioada,pot aparea spaime care vor persista pe parcursul intregii existente adulte..
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de marcujura la data de Joi Oct 24, 2013 5:39 pm

Liaandrew a scris:
marcujura a scris:Liaandrew, corbii sunt câini utilitari. Dar, ca și la oameni, câinii au un anumit talent. La puii de om, există teste care dezvăluie talentele lor
Mândra ar fi fost potrivită pentru companie, pentru pază nu.
Marcule,sunt aproape de acord cu tine:))))).Si voi detalia,ca sa vezi de ce zic "aproape"...Sunt si "mix-uri" intre caine de companie si caine de paza (ca de obicei,lucrurile nu-s doar albe sau negre,sunt zone consistente de culoare gri:)))).Bruno e lipicios,jucaus ca o pisica,neutru si civilizat in lesa pe strada (a iesit si singur din curte-a izbit in poarta mare si a deschis-o... si in fata portii erau doua persoane pe langa care a trecut ignorandu-le si a alergat dupa fete,care iesisera in strada inaintea lui...),dar extrem de agresiv in curte,e greu sa-l las sa ii supravegheze pe musafiri,ca nu toata lumea suporta un caine cat vitelul care sta la 25 de cm de el/ea si priveste extrem de atent orice gest,iar daca respectiva persoana tuseste sau face un gest mai brusc,Bruno il latra...desi doar latra in situatia descrisa,orice persoana se sperie...Asta cand Bruno e in casa cand intra persoana respectiva,pentru ca daca e afara si noi nu suntem acolo,cred ca e foarte periculos de intrat in curte fara ca cineva dintre noi sa supravegheze situatia,Bruno e violent cand e el responsabil cu disciplina-n curte si noi nu-l certam pentru asta.E treaba lui sa "asigure perimetrul" si chiar daca musafirul e o persoana cu intentii pozitive,nu e cazul sa-i creez lui Bruno confuzie,e bine sa fie dusmanul de principiu al oricarui intrus.
Tot in acelasi fel-aproape de acord cu tine si cand zici ca daca tatal e muncitor,fiica tre'sa fie medic...ex.eu sunt medic,tatal meu a fost profesor de liceu:).De aia l-oi fi gasit pe Bruno,ca eram noi exceptiile care-ntareau regula?Smile)))))))))))
Lia, orice câine e câinele de companie al stăpânului. Dar un câine de companie e câinele pe care poți fi sigur sută la sută că nu-i vine la un moment dat să mănânce chiuaua din parc sau să verifice dacă și-a schimbat musafirul chiloții.
De asemenea, un câine de pază e ăla pe care-l lași în curte și ești sută la sută sigur că poți lăsa valiza cu bani în mijlocul curții.
Un câine de oi e ăla pe care-l ții cu turma și ești sută la sută sigur că păzește turma (nu mai intru în detalii despre ce înseamnă asta, oricum toți kinologii știu mai bine decât mine care sunt cioban)
Un câine polițist e Rin tin tin, și ăla e selectat din 100 de alți câini.

marcujura
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 323
Data de inscriere : 10/06/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Joi Oct 24, 2013 6:16 pm

hahahaha...aia cu Rin Tin Tin  mi-a placut:))))).
Marcu,dupa ultima ta postare,cred ca-n momentul asta Bruno e in categoria "caine de paza" cu acte-n regula...Pot lasa valiza cu bani langa poarta si am convingerea ca o gasesc intacta si daca las poarta deschisa,dar daca ma gandesc bine,nu pot garanta tot timpul nici pentru Chihuahua,nici pentru musafir la ora asta,dar sigur ca am sperante ca peste ceva vreme voi putea garanta pentru amandoi:)))))))))))...Apropos de siguranta noastra si de necesitatea unui Bruno in fiecare curte,tocmai a sunat la poarta un vecin,ca sa ma-ntrebe daca functiona vreo camera de supraveghere,ca i-a furat bateria de la masina...masina era in fata portii omului,peste drum de poarta mea,au tras de capota cu ranga se pare,masina n-avea alarma...nu functiona nicio camera,din pacate pentru bietul om:(((...Asta e patria minunata,constat ca ziua-n amiaza mare poti fi furat fara probleme daca nu-ti iei masuri...
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de marcujura la data de Joi Oct 24, 2013 7:50 pm

Asta voiam să zic.
În cartea Câinele Lup pe care am achiziționat-o pe la 14 ani, se găsește un capitol despre cum să-ți alegi un cățel. Testul e să întorci cățelul pe spate și să-l ții imobil un minut. În funcție de reacție știi ce potențial agresiv are.
Apropo de Bruno, nu cred că e tipul docil. În scurtă vreme va vrea să vă domine pe toți ai casei și va fi un test dificil pentru toți.

marcujura
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Joi Oct 24, 2013 9:07 pm

marcujura a scris:Asta voiam să zic.
În cartea Câinele Lup pe care am achiziționat-o pe la 14 ani, se găsește un capitol despre cum să-ți alegi un cățel. Testul e să întorci cățelul pe spate și să-l ții imobil un minut. În funcție de reacție știi ce potențial agresiv are.
Apropo de Bruno, nu cred că e tipul docil.  În scurtă vreme va vrea să vă domine pe toți ai casei și va fi un test   dificil pentru toți.
Dap,de testul ala imi amintesc si eu mereu,dar niciodata la timpul potrivit...Am citit si eu cartea aia,eram copil...dar cand l-am vazut pe Bruno,m-am indragostit si n-am mai gandit limpede,nici nu m-am gandit la vreun test:D...deh,iubirea e un lucru mare:))))..Bruno nu e tipul docil cu siguranta,e un caracter dominant si foarte violent, dar maica-mea e e clar seful de haita,Bruno ingheata daca mama ridica tonul...culmea e ca nu l-a batut nimeni niciodata,doar tonul il face sa asculte...Eu mizez pe faptul ca e foarte inteligent si delicat in esenta,pustiul meu nu are nicio relatie speciala cu cateii in general si de obicei tipa la Bruno:(...imediat Bruno se indeparteaza trist,niciodata nu insista,chiar daca Andy are un sandwich cu jambon (Bruno are o slabiciune pentru jambon,ca toata lumea din casa asta:))),dar asculta)...
Daca prin absurd(la ora asta mi-e greu sa cred,tocmai pentru ca are o evolutie foarte frumoasa,cum nu mi-as fi inchipuit ca va avea acum jumatate de an,in directia care-mi place mie,aia non-violenta,dragalasa) va deveni de necontrolat,voi gasi metode de a-l "convinge" ca nu e bine ce face si ca pot deveni sef de haita...Nu ma tem deloc de Bruno,deci nu cred ca va fi greu...
Daca Bruno incapea pe mana vreunui cetatean de "bineinteles",era la ora asta o bestie extraordinara...dar pentru el, Dumnezeu are sigur alt plan:) ...
El constituie visul oricarui detinator de corbi "aspirant", genetic vorbind,are toate insusirile care-i determina se pare pe unii sa cumpere corb...altfel,el a crescut intr-un mediu foarte bland,care n-a potentat deloc insusirile native "bestioase" si simt ca vom fi bine...daca nu va fi chiar asa,va voi cere sfaturi..acum Bruno ma latra,ca vrea mangaiat si eu butonez:)...ma apuc de mangaiat:D 
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Joi Oct 24, 2013 10:13 pm

Corbu a scris:
herculle a scris:... el nici nu iese din cotet macar sa il fotografiezi ...
Tine minte de la mine un lucru (asa, nechinolog cum sunt deci fara pretentii), caini cu adevarat rai de om (deci nu caini care "halesc" plasa padocului ci caini care ar pune gura fara nici o urma de retinere), se pot face de toata jena in fata aparatului foto.
Nu pot sa-ti explic stiintific de ce, probabil ceva necanism al acestui aparat, pe care ei il percep (il aud, il vad, D-zeu stie) si care pt. noi este insesizabil, ii poate transforma in 10 secunde din fiare in miei.
Cainele care stie sa faca paza te mananca cu tot cu aparat foto si cu tot clicul lui

herculle
puppy corb
puppy corb

Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Joi Oct 24, 2013 10:24 pm

[quote="Liaandrew"][quote="herculle"]
marcujura a scris:

Mandra trebuie protejata in perioada asta,pentru ca daca e traumatizata in aceasta perioada,pot aparea spaime care vor persista pe parcursul intregii existente adulte..
Felicitari, din postarea asta pot invata ciobani cu "experienta"
Dupa parerea dumneavoastra ce urmari pot fi cand un caine de aproape 9 luni ESTE LEGAT EXACT PE POTECA UNDE VINE URSUL? Eu cred ca doar un idiot poate face acest lucru

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Joi Oct 24, 2013 10:39 pm

Intradevar sant nenorociti care isi maltrateaza caini cu royal canine, ii deparaziteaza la timp, investesc minim 8-10 mil minim [vechi] lunar in caini fac 1000 de km pt o monta platesc 20 mil doar acte raspund telefonic la orice ora oricarui dobitoc care "isi otraveste cainele cu detergent si grasime", incearca sa explice idiotilor ca, chiar daca este f mare pana la varsta de 1 an este doar un copil si nu poti avea mari pretenti de la el. Din pacate sant ciobani care cred ca stiu sa creasca un caine dar e f greu sa invete ca flamand si chinuit nu va atinge niciodata potentialul maxim

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Joi Oct 24, 2013 10:48 pm

Cat de prost foti fi sa spui ca un caine nu are discernamant sa stie cand sa atace si cand nu, asa ceva nu poate sa spuna decat unul care habar nu are ce sant aia caini, ajungem la discutii de toata jena, chiar si maidanezii stiu cand trebuie sa atace sau nu.
Nu am provocat niciodata vreun maidanez, vroiam sa ii fac poze impresionat de povestile despre el [pardon despre ei ca erau 2 f laudati] m-am apropiat de ei sa le fac poze nu am scos aparatul si erau in fundul cotetului, dar am inteles explicatiile fiind maidanezi cu fite nu vroiau sa fie fotografiati in lant

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Joi Oct 24, 2013 10:50 pm

herculle a scris:
Liaandrew a scris:
herculle a scris:
marcujura a scris:

Felicitari, din postarea asta pot invata ciobani cu "experienta"
Dupa parerea dumneavoastra ce urmari pot fi cand un caine de aproape 9 luni ESTE LEGAT EXACT PE POTECA UNDE VINE URSUL? Eu cred ca doar un idiot poate face acest lucru
SI CULME EXISTA SI DESTIA

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Vin Oct 25, 2013 8:41 am

Herculle,eu nu stiu despre niciunul dintre participantii la discutii pe acest forum nimic mai mult decat ce vad scris aici...prin urmare,probabil sunt multe aspecte care-mi scapa.
Presupun ca un caine legat pe poteca ursului e o victima sigura,nici macar nu poate fugi,saracul...Singura lui sansa e ca ursul sa fie ocupat in alta parte si sa nu vina pe acolo cat e legat cainele,sau daca vine,sa fie-n toane bune si sa-si vada de ale lui...Si un caine nelegat,daca se afla la locul nepotrivit in momentul nepotrivit,poate deveni victima ursului...Un caine de 9 luni e pui inca,oricum cred ca niciun caine adult,indiferent cat de mare e, nu poate face fata fizic ursului,daca e vorba de o confruntare...
Eu nu gust cruzimea in nicio forma,iar daca cineva este crud cu propriile animale(caini,pisici,cai,etc),oricat m-as stradui,nu pot intelege ratiunea gesturilor crude...oricine stie ca un caine nu e egalul ursului,daca-ntr-adevar exista persoane capabile sa lege cainele in calea ursului,e foarte trist...
Corbule,uite asta e unul dintre motivele pentru care imi doresc ca acesti caini sa devina "pet",ca sa fie cat mai multi adoptati de familii care sa-i iubeasca fara sa-i lege-n calea ursului,sa le dea de mancare,sa nu le taie cozile si urechile indiferent de cat de frumosi devin dupa "cosmetizarea" aceasta,sa-i trateze cu respect...Nu stiu ce au pierdut ciobanestii de Berna traind fericiti in familii care-i iubesc...Cainii utilitari ar trebui pretuiti chiar mai mult decat cateii de curte,tocmai pentru ca muncesc, saracii,nu tratati in batjocura,cu cruzime.
Am fost acum vreun an la o stana in zona si am vazut niste caini chinuiti si flamanzi,care mancau coarne de berbec si mate("festinul"acesta a fost asigurat de cei doi berbeci care si-au dat sufletul inainte sa ajung eu acolo),o catea care aduna oile-maruntica si bortzoasa,pe care individul care mi-a vandut doi berbeci o lovea cu piciorul fara niciun motiv,doar pentru ca era-n preajma..Imi place sa cred ca era o exceptie ce-am vazut eu la stana aia,desi la ce natie abuzata am devenit,orice e posibil...Mi-a fost rau (fizic) la intoarcerea din locul ala cumplit,n-am mai repetat experienta,am avut grave mustrari de constiinta ca am participat cumva la bunastarea unui individ fara suflet,o bestie...prefer puiul,porcul si vaca cu hormoni de la macelarie,daca asta e singura varianta sa pun capul pe perna si sa adorm fara cosmaruri inutile...
Ma uit la posturile lui Mateeo si-mi pare rau ca Bella e foarte bolnava,pentru ca Mateeo chiar o iubeste si ar putea fi o catelusa fericita daca supravietuieste bolii...
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Vin Oct 25, 2013 9:14 am

herculle a scris:Intradevar sant nenorociti care isi maltrateaza caini cu royal canine, ii deparaziteaza la timp, investesc minim 8-10 mil minim [vechi] lunar in caini fac 1000 de km pt o monta platesc 20 mil doar acte raspund telefonic la orice ora oricarui dobitoc care "isi otraveste cainele cu detergent si grasime", incearca sa explice idiotilor ca, chiar daca este f mare pana la varsta de 1 an este doar un copil si nu poti avea mari pretenti de la el. Din pacate sant ciobani care cred ca stiu sa creasca un caine dar e f greu sa invete ca flamand si chinuit nu va atinge niciodata potentialul maxim

Iarasi nu stiu despre cine e vorba, dar ca idee de principiu,e limpede pt. toata lumea ca un caine flamand si chinuit nu va atinge potentialul sau maxim...valabil pentru orice fiinta-animal,pasare sau om.
Sunt convinsa ca Bruno n-ar fi crescut ca Fat Frumos fara morman de mancare de calitate si n-ar fi fost asa afectuos fara grija si iubirea pe care o primeste.."Sansele" ca un caine bine hranit sa ingere grasime cu detergent sunt minime...Pot insira morman de strachini cu resturi de mancare si detergent in curte,nu cred ca vreun catel va fi tentat.Dar daca-s flamanzi,vor manca orice...am vazut caini la tara care mananca porumb:( si isi sapa singuri o groapa ca sa se adune apa-n ea cand ploua,ca nu primesc decat porumb,nu si apa...
Imi doresc sa nu vad si sa nu stiu,asa voi fi mai senina,ca oricum nu pot eu salva toate animalele chinuite...
Zilele trecute am avut niste reparatii de facut la acoperisul unei terase si printre cei care s-au ocupat cu asta era un baiat de vreo 19 ani,care-mi spunea ca a pierdut o catea Rottweiler,ca au luat-o hingherii...M-am oferit sa-l ajut sa-si recupereze cainele,ca sa constat ca de fapt,dupa ce l-a vazut pe Bruno,tot ce-l interesa deja era un corb,ca Bruno "este grozav,voia sa sparga fereastra ca sa ma rupa",zicea cu o mina fericita(Bruno era inchis in camera maica-mii si ala s-a cocotat pe scara si s-a uitat pe fereastra,iar Bruno era-n doua labe,si lovea cu laba-n fereastra furios si cu spume la gura,dornic sa ajunga la el prin fereastra)...Cateaua respectiva,foarte violenta pentru ca asa a invatat-o!-(cel putin asa sustinea baiatul,mandru),va fi chinuita cate zile mai are:(...Oameni de felul asta,inconstienti(nu mi s-a parut rau,ci incapabil de compasiune) n-ar trebui sa aiba animale,eu nu i-as da in veci un alt caine,pe care eventual sa-l educe cum a educat-o pe aia si care sa sfarseasca in adapostul municipal...M-au frapat tonul si figura senina pe care le avea in cursul discutiei...mare-i gradina Domnului!
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de Corbu la data de Vin Oct 25, 2013 10:56 am

Din acest moment, orice post jignitor, deci orice post care contine orice urma de cea mai mica jignire, de asemenea, orice post referitor la Buzdugan sau orice post in care cainii userilor acestui forum sunt "jigniti", va fi sters fara atentionare prealabila!
Eu nu ma apuc de avertismente si banari pt. ca din propria experienta (de user pe alte forumuri) va spun ca nu functioneaza.
Mi se pare ca se confunda putin forumurile si asta nu voi permite!
Pe acest forum mic si fara pretentii chinologice sau de alte natura de inalta clasa si stiinta in domeniu, cei cativa useri fideli intra pt. a schimba opinii, pt. a dialoga, pt. a cunoaste, pt. a se simti bine in compania (cei drept, virtuala) altor oameni asemeni lor.
Liaandrew, am rugamintea (desi poate suna ciudat si usor abuziv, si pt. asta imi cer scuze) sa nu mai raspunzi pe aceasta speta in cadrul acestui topic. Cel putin nu momentan pana vad daca se continua si va fi nevoie sa ma apuc sa sterg sau oamenii inteleg si "ne revenim". Multumesc!
I fapt, e' vorba despre un conflict vechi care nu vizeaza Ciobanescul Romanesc Corb ci care vizeaza puiul de C.R.B. al unui crescator care nu a confirmat la oi.
Restul, dupa cum se vede, e' cancan intretinut in maniera "romaneasca".

Corbu
corb fruntas
corb fruntas

Numarul mesajelor : 1296
Localizare : Bucuresti-Targoviste
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Vin Oct 25, 2013 11:29 am

OK,din ce spui inteleg acum ca se platesc niste polite pe subiectul asta.pacat.nu cred ca e cazul de ban,ca din afara nu se vede oricum clar despre cine/ ce e vorba:D,dar e bine ca toata lumea sa poarte discutii de principiu,blande,fara furii si frustrari...asta ar trebui sa fie un loc care sa-i apropie pe oameni,nu sa-i dezbine si sa-i inraiasca...
O zi linistita tuturor si numai bine!
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de A.T.(Rucar80) la data de Vin Oct 25, 2013 11:41 am

In trecut, ca si in prezent pastorii din zona montana a Carpatilor au avut ca principala sursa de venit cresterea animalelor, in special oi si vaci. Practic de pe urma cresterii unei turme de  de oi, acestia isi intretineau familia pe toata perioada anului. Din valorificarea produselor lactate, din valorificarea mieilor, acesti oameni curati la suflet reuseau cu eforturi mari si in conditii dificile sa duca o viata normala. Turma de oi reprezinta locul de munca, iar cainii ciobanesti un instrument al muncii. Cu cat utilizezi mai eficient si eficace instrumentul muncii, cu atat iti pastrezi mai bine locul de munca, si implicit iti asiguri traiul zilei de maine. De aceea pastorii nu pun caruta inaintea calului, ei nu cresc caini pentru negot si oi de frumusete. Un caine ciobanesc trebuie sa-si apere cu pretul vietii atat stapanul cat si turma, acesta fiind rolul lui de sute si mii de ani.

Referitor la cainele legat in drumul ursului, asta chiar este de ras, eu nu stiam ca ursul merge pe un singur drum, la fel ca o masina pe autostrada.
La mine, cand mi-a omorat ursul un magar, prima noapte dupa acest incident au stat trei persoane la panda, langa lesul magarului, cu toti cainii dezlegati. Dupa miezul noptii au inceput cainii sa bata prin padure, insa ursul nu a coborat pana la les, a evitat o altercatie intre el si caini. A doua noapte cainii au fost legati, numai o femela, Alpina a ramas libera, iar la panda au stat doua persoane(unul este crescator de oi si CRC). Dupa miezul noptii ursul a venit pe alt traseu, astfel incat cainii sa nu-l simta, si s-a apucat de carat lesul in padure. Persoanele care erau la panda, in bezna noptii nici macar nu l-au observat, desi erau situati la o distanta de aproximativ 25-30 metrii de acesta. Femela Alpina, care era libera l-a simtit, a inceput sa bata spre el, iar in momentul in care a patruns in interiorul tarcului unde ursul incerca sa scoata lesul magarului, acesta s-a repezit la ea, moment in care a fost surprins de lumina lanternei, iar in cateva clipe ursul a disparut in padurea intunecata.
Tot in acest an, in primavara, un caine care face paza la mine, Arcan, era legat sub un coltan, iar ursul a trecut pe langa el fara sa-l vada pe caine. Rezultatul a fost in felul urmator, o sperietura pentru urs si un piept sfartecat pentru caine, care in nebunia lui s-a aruncat asupra musafirului nepoftit.
In concluzie ursul este un pradator atent la orice detaliu, daca legi un caine prin zona lui de trecere, acesta il evita, scopul nu este sa omoare un caine, el doar incearca sa-si gaseasca hrana. Daca legi cainele langa lesul acestuia, atunci problema se schimba.

Revenind la acest topic, Mandra este o catea foarte frumoasa si bine crescuta, poate peste 2-3 ani ne vedem toti intr-o expozitie chinologica sau pastorala , unde sa prezentam caini ciobanesti romanesti ce provin din campul muncii.
Marc, tu ai multe sa ne povestesti, fiecare noapte petrecuta de tine in munte reprezinta un act de responsabilitate, iar pentru noi o adevarata aventura traita in suspans doar prin prezentarile tale .

Cu bine !!!

A.T.(Rucar80)

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 12/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Vin Oct 25, 2013 12:31 pm

A.T.,ma bucur ca ai postat.Daca tot habar n-aveam cum se comporta Mos Martin,chiar ma impresionase povestea cainelui legat pe "autostrada" ursului...si eu mai am multe de invatat Smile.
Va rog sa nu radeti (foarte tare), dar am si eu o intrebare:ursul mananca doar ierbivore(oi,capre,magari,etc),sau la o adica si o fleica de catel poate constitui o masa copioasa?
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de A.T.(Rucar80) la data de Vin Oct 25, 2013 1:30 pm

Nu am ras de tine referitor la “autostrada”, doar de faptul in sine .
Pentru urs carnea de magar reprezinta o delicatesa, este preferata lui, iar pe deasupra il prinde destul de usor. Magarul cand vede ursul, de frica nu mai misca.
Ursul este un animal pretentios, cu gusturi rafinate, nu am auzit sa manance carne de caine, cum de altfel nu am auzit sa manance carne de om.
Un trup de urs, dupa ce-i este luata blana arata ca un trup uman, o asemanare foarte apropiata. Diferenta este ca omul il mananca pe urs, il gasesti in meniul oricarui restaurant vanatoresc, dar invers nu am auzit, posibil in cazuri exceptionale.
Eu am crescut alaturi de animale domestice si caini ciobanesti intr-o zona, unde in trecut  erau numeroase exemplare de urs, lup si nu numai.  Imi amintesc pe la inceputul anilor “90 cand un urs a spart cabana Cascoe, a rupt grilajul, a spart usa, iar ulterior a scos afara mobilierul din bucatarie, doar pentru un pachet de zahar si un borcan cu miere ce se aflau in interior.
Ursul are un simt extraordinar de fin cu un grad de inteligenta ridicat, de aceea el trebuie respectat si  evitat, dar totodata protejat.

Sa revenim la titlul acestui topic.

A.T.(Rucar80)

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 12/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Vin Oct 25, 2013 1:44 pm

Tot ce ai povestit e interesant,multumesc,nu stiam ca ursul e atat de delicat,ma gandeam ca mananca orice,inclusiv caini daca e flamand si cainele e la-ndemana.
Despre magar in schimb,stiu mai multe,ca am vrut sa achizitionez un manz de rasa pentru calarie si am tot citit despre cai...asa am ajuns si la magari,care sunt niste animale foarte inteligente si afectuoase,citeam ca dupa intarcare,daca manzul si iapa locuiesc cu un magar,manzul va fi mai atasat de magar decat de mama lui...foarte interesant.
mea culpa pentru off-topic,promit solemn,asta e ultimul off-topic:) 
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de marcujura la data de Vin Oct 25, 2013 6:27 pm

Lia, cum vi s-ar părea, ca medic, să vă angajeze directorul spitalului un stagiar care: 1. când vine pacientul, el se sărută cu una în lift și-l ține blocat. 2. Vă încuie asistentul în debara, ca să vă asiste el. 3. Când vă asistă, are trac, vomită, leșină sau fuge și vă lasă singură. 4. Irosește medicamentele, feșele etc. 5. Face experimente pe pacienți. 6. Creează și întreține un mediu conflictual. 7. Bâlbele lui profesionale vă dublează efortul depus în exercitarea serviciului medical.
Scuza lui permanentă este că e stagiar, iar șeful vă zice că trebuie să aveți răbdare încă 2 ani după care, garantat, va fi un medic excelent. Știe el sigur deoarece părinții lui sunt profesori de anatomie la facultatea de medicină.
Postul are legătură cu Mândra, nu fac nicio aluzie.

marcujura
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Vin Oct 25, 2013 6:49 pm

Corbu a scris:Din acest moment, orice post jignitor, deci orice post care contine orice urma de cea mai mica jignire, de asemenea, orice post referitor la Buzdugan sau orice post in care cainii userilor acestui forum sunt "jigniti", va fi sters fara atentionare prealabila!
Eu nu ma apuc de avertismente si banari pt. ca din propria experienta (de user pe alte forumuri) va spun ca nu functioneaza.
Pe acest forum mic si fara pretentii chinologice sau de alte natura de inalta clasa si stiinta in domeniu, cei cativa useri fideli intra pt. a schimba opinii, pt. a dialoga, pt. a cunoaste, pt. a se simti bine in compania (cei drept, virtuala) altor oameni asemeni lor.
Liaandrew, am rugamintea (desi poate suna ciudat si usor abuziv, si pt. asta imi cer scuze) sa nu mai raspunzi pe aceasta speta in cadrul acestui topic. Cel putin nu momentan pana vad daca se continua si va fi nevoie sa ma apuc sa sterg sau oamenii inteleg si "ne revenim". Multumesc!
I fapt, e' vorba despre un conflict vechi care nu vizeaza Ciobanescul Romanesc Corb ci care vizeaza puiul de C.R.B. al unui crescator care nu a confirmat la oi.
Din partea mea discutia este incheiata [si nici nu ar fi avut loc aici] daca nu erau aluziile alea inutile, [fine ironii:lol:]
PS. Nu cred sa aveti vreo informatie sigura ca nu a confirmat la oi ca sa va pronuntati, cainele acum face servici la oi si ar fi bine intai sa va interesati si dupa sa vina aceast comentariu
Sanatate multa tuturor

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de marcujura la data de Vin Oct 25, 2013 7:04 pm

herculle a scris:
Corbu a scris:Din acest moment, orice post jignitor, deci orice post care contine orice urma de cea mai mica jignire, de asemenea, orice post referitor la Buzdugan sau orice post in care cainii userilor acestui forum sunt "jigniti", va fi sters fara atentionare prealabila!
Din partea mea discutia este incheiata [si nici nu ar fi avut loc aici] daca nu erau aluziile alea inutile, [fine ironii]
PS. Nu cred sa aveti vreo informatie sigura ca nu a confirmat la oi ca sa va pronuntati, cainele acum face servici la oi si ar fi bine intai sa va interesati si dupa sa vina aceast comentariu
Sanatate multa tuturor
Fiecare cu standardele lui.

marcujura
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Vin Oct 25, 2013 7:28 pm

A.T.(Rucar80) a scris:
Referitor la cainele legat in drumul ursului, asta chiar este de ras, eu nu stiam ca ursul merge pe un singur drum, la fel ca o masina pe autostrada.
Te pot duce la orice ora undeva in bran si vei vedea poteca facuta de urs [bineinteles ca in cazul in care ar simti ceva se va abate de la poteca
Daca ai stana in apropierea unui rau in cele mai multe cazuri ursul va veni din directia aia.
Bine inteles noi [atat eu ca si tu] vorbim din auzite sau din putinele experiente, cred ca ar fi multi mult mai in masura sa spuna ce si cum;) 

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de herculle la data de Vin Oct 25, 2013 7:32 pm

marcujura a scris:
Fiecare cu standardele lui.[/quote]Posibil cum spui tu, sau posibil ca unul sa fi avut mai multa rabdare, nu vom sti niciodata

herculle
puppy corb
puppy corb

Sus In jos

Mesaj Scris de Corbu la data de Vin Oct 25, 2013 8:03 pm

Toate animalele salbatice (si unele domestice, ex. pisica) au teritoriul brazdat de poteci.
Potecile acestea sunt mai mult sau mai putin vizibile pt. noi, oamenii, prin urmare, mai mult sau mai putin batatorite.
Teritoriul lor vast (sau din contra, in functie de specie) este brazdat in lung si-n lat de aceste poteci pe care le strabat zilnic vanand si marcand teritoriul.
In padurile din Congo spre exemplu, elefantii de padure folosesc aceleasi si aceleasi poteci de secole astfel incat acestea au devenit un fel de "autostrazi" ale elefantilor folosite insa de toate animalele padurii, inclusiv de pigmei.
Ursul si lupul, ba chiar si rasul, nu fac exceptie. Aceste obiceiuri ale lor le permic cercetatorilor zoologi sa instaleze camere foto sau video si sa surprinda indivizii in mediul natural fara sa-i deranjeze catusi de putin.

Liaandrew, caini mancati de urs n-am auzit, doar omorati.
Marc, tu stii de asa ceva?

Corbu
corb fruntas
corb fruntas

Numarul mesajelor : 1296
Localizare : Bucuresti-Targoviste
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat