Ursu corb Dambovita

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ursu corb Dambovita

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Mar Apr 09, 2013 7:02 pm

dezavantajul forumului e ca uneori comunicarea e anevoioasa...Nu m-am suparat pe nimeni,ci doar mi-am exprimat indignarea de la momentul cand am citit ca sansa oferita unui animal chinuit a fost luata inapoi,reactie care e fireasca din punctul meu de vedere.
N-am scris nicaieri ca printre ciobani n-or fi si oameni normali la cap si la suflet,la fel cum,cu siguranta sunt si ciobani care-si bat joc de cainii proprii(dintr-astia chiar am vazut destui).Nicio clipa n-am generalizat,oricum generalizarile sunt exagerari,oamenii sunt diferiti.
Repet,pe mine povestea cu "luminita" care n-are nicio legatura cu realitatea m-a intrigat.In rest,fiecare face cat il ajuta capul/sufletul vis-a-vis de cei din jurul lui,fie animale sau oameni...Si sigur ca da,fiecare povesteste cat doreste.Tocmai de aceea povestea "luminitei" n-avea ce cauta in poza de "future business",unde Ursu era doar un genitor,care urma sa faca pui de calitate,lucru care se pare ca nu i-a iesit si de aia a ajuns iar la stana,pe mana unui stappan nou-nout:(.Luminita aia pe mine cel putin m-a dus cu gandul la lucruri frumoase,care n-au legatura cu banii si business-ul si de aici incordarea.
Vis-a-vis de "temperamentul bun",cautati va rog discutii despre corbi pe net si vedeti ce surprind stapanii acestor caini in filmuletele de pe youtube.Veti constata ca e exact cum zic eu (n-a fost o constatare pozitiva,care sa-mi faca placere,dar e o constatare corecta).
In rest,sper ca e mai limpede acum ce-am gandit cand am postat mai sus.numai bine tuturor.
PS Sunt convinsa ca imi vor placea ambele catele,imi plac animalele de orice fel,desi de unele dintre ele ma tem... Smile
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 314
Data de inscriere : 04/11/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Mar Apr 09, 2013 9:29 pm

PS1 Daca Bruno primeste 3 excelent,ceea ce cred ca nu va fi foarte dificil,din toata inima o astept pe Tina la imperechere,nu vreau in schimb decat un pui pentru paza(daca voi avea nevoie,bineinteles,pentru ca s-ar putea chiar sa am nevoie la un moment dat)-si sigur ca voi prefera sa fiu inconjurata de copiii copilului meu Very Happy ,nu ma intereseaza niciun fel de business cu animale,bani,etc.,presupun doar ca Bruno va fi fericit sa o cunoasca pe Tina si alte catele din aceeasi rasa.
Bruno va merge la un concurs canin curand,promit sa postez rezultatele,indiferent daca-s fericite sau nu.Imi doresc sa fie fericite ca sa nu ma mai simt atat de vinovata ca voi castra catelele,dar chiar nu se poate trai in curte cu 5 catele in calduri si un dulau...Nici daca nu va avea rezultate grozave,nu-l voi castra pe Bruno, pentru ca e cel mai destept catel pe care l-am avut vreodata si e si o "persoana"foarte sensibila...A rontait aparatele ortodontice ale copilului(asta in timp ce se tavalea pe pat plin de noroi:D) si l-am certat(efectiv certat,nu batut,nu speriat,totul a fost verbal...)...brusc nu s-a mai manifestat bucuros la venirea mea acasa(inainte de ïncident topaia de bucurie cand intram pe poarta,era trist si statea intr-un colt,langa gard,nu mai voia sa intre in casa...efectiv parea bolnav..chiar delicat si dragalas!,am avut foarte multi caini,dar niciunul care la varsta de 8 luni sa faca ce face Bruno...deci si povestea aia cu "inteligenta atavica" a corbului e tot valoare zero,Bruno e un caine foarte destept si delicat,sensibil.Asta e motivul pentru care Bruno va ramane nemutilat...(si catelusele-s dragute si le iubesc pe toate,dar niciuna nu poseda creierul lui Bruno)...
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de Yad la data de Mar Apr 09, 2013 10:02 pm

Ursu nu putea fii afacere ,deoarece este tatal Tinei.

PS Mult succes lui Bruno in competitii !!
Yad
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 543
Varsta : 47
Localizare : Dambovita, Catunu
Data de inscriere : 06/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Liaandrew la data de Mier Apr 10, 2013 8:22 am

Yad a scris: Ursu nu putea fii afacere ,deoarece este tatal Tinei.

PS Mult succes lui Bruno in competitii !!
Hmm,probabil ca povestea cu "luminita" era reala ,dar Corbu a venit cu povestea cresterii corbilor,care probabil desi reala si ea,n-avea legatura directa cu Ursu,de unde confuzia Rolling Eyes .Nu mai scriu nimic pe tema asta,comunicarea e anevoioasa...Oricum nu pot face nimic pentru Ursu,deci chiar nu conteaza ce simt/gandesc pe tema data,retrospectiv privind lucrurile,cred ca era mai bine ca eu sa nu fi scris nimic la thread-ul asta.
multumim frumos.
Liaandrew
corb veteran
corb veteran

Sus In jos

Mesaj Scris de Yad la data de Lun Dec 23, 2013 12:58 am

Ursu este intr-o conditie excelenta. L- am vizitat inainte de vacanta.
  Face exact ceea ce a fost creat sa faca , este alt caine,.. traieste.
Yad
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 543
Varsta : 47
Localizare : Dambovita, Catunu
Data de inscriere : 06/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat