Cum sa alegi un pui...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum sa alegi un pui...

Mesaj Scris de eu_dude la data de Vin Mar 16, 2012 12:11 pm

Maxim a spus:

Pai cum sa-l alegi...in primul rand ca sa alegi un pui trebuie sa stii niste chestii elementare..cuma r fii :
Sa-l apesi pe piept sa vezi cate secunde rezista..in felul asta iti dai seama ce temperament are cainele, sa te uiti la linia luidaca este buna sau nu, sa intrebi stapanii ce comportament au parintii, trebuie sa stii cam totul...nu este usor sa alegi. In plus daca vrei pentru concurs trebuie sa-ti alegi un ciobanesc care are buza superioara usor ondulata cu un val, altfel risti sa iei un caine ciobanesc dar care are buza dreapta...acea rasa este din Trojak care este un caine de oi unguresc si nu o sa mai castige concursuri pe la noi Smile sunt multe de spus dar vreau sa vad ce se omolegheaza aici ca ciobanesc corb ca sa imi dau seama ce se vrea..rasa pura romaneasca sau caine de talie mare 80 cm care exista deja pe alte melaguri si au o alta denumire...Despre asta nu prea vreau sa vorbesc ca sunt altii care stiu mai multe ca mine si sunt mai avizati si ii las pe ei la timpul lor sa se pronunte..

Acest sfat este dat de Maxim un membru al forumului si mi se pare foarte interesant cea ce postat. Cred ca este foarte bine de stiut pentru necunoscatori (din aceasta clasa fac parte si eu ) sa stie cum si in ce mod isi poate alege un caine .
Ii rog pe adevaratii cunoscatori cum ar fi Corbu , Cata Barbu , Bodo , Maxim (nu neaparat in acesta ordine) si multi alti sa-si exprime opiniile si sfaturile legate de acest subiect care din punctul meu de vedere este foarte util.
Va multumesc,

Ultima editare efectuata de catre eu_dude in Dum Mar 18, 2012 7:45 pm, editata de 1 ori
eu_dude
corb
corb

Numarul mesajelor : 216
Varsta : 39
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Cum sa alegi un pui...

Mesaj Scris de eu_dude la data de Vin Mar 16, 2012 2:20 pm

Corbu a spus :

Eu_Dude, ce a vrut Maxim sa spuna nu stiu. Interpretarea mea este ca s-a referit la testele de stabilire a temperamentului in momentul in care alegi puiul. Unul dintre ele consta in a intoarce puiul cu burta in sus si a-l tine imobilizat pe spate cateva secunde. Sunt pui care se panicheaza si scancesc, sunt pui care se relaxeaza si stau cunimti, sunt pui care, dimpotriva, se enerveaza si incep sa maraie si sa se zbata, incercand sa scape etc.
Testul se face de persoane pe care puii le vad pt. prima data si se face individual, cu fiecare pui in parte.
Sunt mai multe, cel cu cheile, cu obiectul strain, acesta cu tinutul pe spate si asa mai departe.
In felul acesta iti poti de seama intr-o anumita masura cu ce cei avea de-a face pe viitor.

Ca si eperienta personala (una dintre ele) pot sa-ti spun ca femela din avatar a fost aleasa, intre altele, si datorita faptului ca a trecut un astfel de test. Facut ciobanesc (grobian, cum ar spune cineva) cu o bata si o bucata de tabla.

Ultima editare efectuata de catre eu_dude in Dum Mar 18, 2012 7:45 pm, editata de 1 ori
eu_dude
corb
corb

Numarul mesajelor : 216
Varsta : 39
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Cum sa alegi un pui...

Mesaj Scris de eu_dude la data de Dum Mar 18, 2012 7:44 pm

Se pare ca nimeni nu vrea sa ne inpartaseasca din experienta lui Sad