Conditionarea clasica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Conditionarea clasica

Mesaj Scris de hemu-ha la data de Vin Dec 30, 2011 6:24 pm

http://www.dresajprinjoaca.ro/psihologie/clasica.php

Am tot zis ca pun cateva linkuri si am tot uitat, dar acum mi-am amintit Smile

Mai am cateva, cele mai multe pe subiecte concrete de dresaj si inca vreo 2 tot teoretice. Daca doriti, le pot posta si pe acelea.
hemu-ha

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Conditionarea clasica

Mesaj Scris de Yad la data de Vin Dec 30, 2011 9:57 pm

Foarte interesant, poate putin cam tehnic pentru mine. sant foarte interesat de refuzul de hrana(am foarte multi"prieteni" care abia asteapta sa-mi otaveasca caini) ceva practic .
Yad
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 543
Varsta : 47
Localizare : Dambovita, Catunu
Data de inscriere : 06/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de hemu-ha la data de Vin Ian 06, 2012 2:54 pm

Stiu ca este arid, am incercat sa-l fac cat de scurt am putut, fara sa las ceva pe din afara. Si asa, ar mai fi multe de spus...

La refuz de hrana sunt 2 situatii mari: nu a apucat sa manance nimic de pe jos sau deja a invatat sa manance. Daca nu a mancat nimic, il poti invata intai comanda "lasa" cu ceva ce are cineva in mana (un dop, sa zicem). Adica spui "lasa", prietenul ofera dopul, cainele investigheaza, prietenul inchide pumnul si tu zici "nu". Cand se uita la tine, ii dai tu mancare.
Dupa ce ignora bine prietenul, ii oferiti ceva mai interesant, de exemplu paine si reluati. Apoi treceti la boabe si/sau carne. Mare grija sa nu reuseasca sa manance.

Dupa ce e ok cu asta, prietenul ii arunca "mancarea" spre el dar langa el, dupa ce spui tu "lasa", eventual acum ai si o lesa in mana. Cand e ok si cu asta, prietenul lasa mancarea undeva si tu vii cu cainele pe acolo si spui "lasa" daca e cazul.

E mult de munca, dar se poate, si nu e gata niciodata, trebuie sa-i reamintesti din cand in cand.

Daca a apucat deja sa manance de pe jos, probabil trebuie sa treci direct la corectii. Aranjezi ceva mancare (pe care nu o atingi tu) asa incat sa nu ajunga s-o ia, spui "lasa" inainte sa puna botul jos, "nu" daca incearca s-o ia (important sa nu reuseasca) si apoi corectie. Repeti procedeul cat de des poti, in cat mai multe situatii.
E dificil, depinde mult de caine, unora le ajunge un "nu" si nu se mai ating niciodata, altii insa...

Succes !
hemu-ha

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Yad la data de Sam Ian 07, 2012 1:48 pm

Multumesc mult de tot!! E o problema arzatoare ptr mine(de 30 de ani). Raman dator de cinste.
Yad
corb veteran
corb veteran

Numarul mesajelor : 543
Varsta : 47
Localizare : Dambovita, Catunu
Data de inscriere : 06/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de hemu-ha la data de Sam Ian 07, 2012 10:59 pm

Cu placere, sper sa fie util Smile